Skip to main content
Logo of EURAXESS
English
Poland
Living in Europe, Working in EuropeEntry conditions/visasPoland

Zatwierdzenie jednostki przyjmującej cudzoziemców w MSWiA

Zatwierdzenie to dotyczy przyjmowania cudzoziemców z krajów spoza UE m.in. w celu prowadzenia badań naukowychlub prac rozwojowych. Podstawą prawną, z której wynika ten obowiązek jest  art. 151 ustawy o cudzoziemcach.

Zatwierdzenie jednostki jest warunkiem wydania cudzoziemcowi przed przyjazdem do Polski wizy w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, a także udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych po przyjeździe do Polski. Zatem brak zatwierdzenia może mieć wpływ na wydłużenie procesu przyjęcia obcokrajowca do pracy.

Warto też wspomnieć, że art. 144 ustawy o cudzoziemcach mówi o zatwierdzeniu jednostek na potrzeby przyjmowania cudzoziemców w celu odbycia studiów/kształcenia w szkole doktorskiej. Jednak z obowiązku tego zostały zwolnione uczelnie, jak i od 7 kwietnia 2023 instytuty badawcze (w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych) oraz instytuty naukowe PAN.

Zatem aby przyjąć w uczelni czy instytucie badawczym/naukowym cudzoziemca spoza UE w celu prowadzenia badań naukowych wymagane jest uzyskanie takiego zatwierdzenia. Natomiast przyjęcie w wyżej wymienionych jednostkach studenta/doktoranta spoza UE nie wymaga uzyskania zatwierdzenia MSWiA.

Więcej informacji oraz listy zatwierdzonych jednostek - strona MSWiA

Jak uzyskać zatwierdzenie

Zatwierdzenie jednostki następuje na jej wniosek. Wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi prowadzenie działalności statutowej należy przesłać do MSWiA. Zatwierdzeniu podlega cała instytucja, a nie jej poszczególne jednostki (wydziały, katedry, instytuty, filie itd.). Zatwierdzenie jest przyznawane na okres 5 lat, po którym to czasie należy wystąpić o kolejne zatwierdzenie.

Wniosek powinien zawierać ogólną informację o tym, że instytucja będzie przyjmować cudzoziemców w ww. celu - bez podawania żadnych danych obcokrajowców, a także informację o tym, że jednostka prowadzi działalność naukową przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku. Do pisma należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie tych przesłanek. Wydanie decyzji trwa do 60 dni.

Ważne

Brak zatwierdzenia jednostki w MSWiA nie uniemożliwia zatrudniania cudzoziemców naukowców. W przypadku jego braku, cudzoziemiec powinien wnioskować o wizę / kartę pobytu ze względu na inny niż "prowadzenia badań naukowych" cel pobytu, mianowicie "wykonywanie pracy" lub w przypadku karty pobytu "wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (Niebieska Karta UE) - jeśli naukowiec spełnia wymogi. Przed uzyskaniem wizy do Polski przez naukowca warto zatem poinformować gościa, czy jednostka uzyskała zatwierdzenie MSWiA.

Zobacz też:

Wjazd do Polski - naukowcy spoza UE | EURAXESS

Legalizacja pobytu - naukowcy spoza UE | EURAXESS