Skip to main content
Logo of EURAXESS
English
Poland

Projekt NAUKOWIEC

Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak budować sieć kontaktów i zaistnieć w środowisku? Jakie umiejętności rozwijać?Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim?

Na powyższe tematy staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas październikowych, bezpłatnych, 3-dniowych wydarzeń, które zostały zorganizowane w 6 polskich miastach. Podczas nich można było porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu. Udział w wydarzeniach pomógł w świadomym planowaniu kariery, pokazał istniejące narzędzia i możliwości.


Seminarium dla polskich jednostek posiadających wyróżnienie HR Excellence in Research

6 grudnia 2017 r. w ramach inicjatywy „Projekt NAUKOWIEC” odbyło się w Warszawie spotkanie dla polskich instytucji, które otrzymały od Komisji Europejskiej wyróżnienie HR Excellence in Research. Spotkanie było pierwszą tego typu okazją dla odznaczonych jednostek do wymiany doświadczeń na temat wdrażania europejskiej strategii HR. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami ze spotkania, które znajdą Państwo w podsumowaniu, które stworzyliśmy na bazie dyskusji i ustaleń powstałych na wydarzeniu.

Pobierz podsumowanie


WYNIKU KONKURSU

„Możesz mieć wszystko, ale najpierw musisz mieć odwagę po to sięgnąć!”

Z wielką przyjemnością informujemy, że konkurs, będący częścią gry na smartfony i tablety,

zorganizowany w ramach Projektu NAUKOWIEC, został rozstrzygnięty!

Spośród wielu niezwykle ciekawych odpowiedzi komisja konkursowa wybrała 10 zwycięzców, których pomysły okazały się najbardziej kreatywne.

Przeczytaj zwycięskie odpowiedzi na pytanie konkursowe, które brzmiało: „Jakie są zalety mobilności w XXI wieku?” i sprawdź, czy wygrałeś!

Ze zwycięzcami skontaktujemy się e-mailowo.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.


FOTORELACJA

Zapraszmy do obejrzenia zdjęć z poszczególnych wydarzeń.

GLIWICE, KATOWICE

Pełna fotorelacja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TWÓJ GŁOS = TWOJA KARIERA

Twoja opinia jest ważna dla Ciebie i dla nas!

 

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował nową ustawę i bardzo wiele zmian w szkolnictwie wyższym oraz w badaniach naukowych. Obecnie trwają konsultacje nowych założeń i ich uszczegółowianie. Ważne zmiany obejmują młodych pracowników naukowych, w tym doktorantówi studentów. Dotyczyć będą między innymi struktury studiów, zasad kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.

ZMIANY BĘDĄ MIAŁY TAKŻE WPŁYW NA CIEBIE.

Dlatego w ramach ‘Projektu NAUKOWIEC’ przeprowadziliśmy ankietę wśród doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów i ekspertów z zakresu wspierania rozwoju kariery. Ankieta dotyczyła rozwoju kariery naukowej i przygotowania do pracy w różnych sektorach, w kraju i za granicą, potrzebnych kompetencji i narzędzi oraz istniejących barier. Badanie zakończyło się. Teraz pracujemy nad jego wynikami.

Efektem będzie raport, który udostępnimy wszystkim zainteresowanym organizacjom, w tym MNiSW

i Komisji Europejskiej.


Jak europejska sieć EURAXESS wspiera naukowców?


SPRAWDŹ, CO JESZCZE PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE

 Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, które mogą stanowić źródło informacji i inspiracji dla naukowców chcących świadomie planować i rozwijać swoją karierę zawodową. Znajdują się tutaj informacje o grantach dla początkujących naukowców oferowanych przez polskie i zagraniczne instytucje, zbiór publikacji i odnośników do portali dotyczących różnych umiejętności przydatnych naukowcom, wskazówki i infografiki związane z rozwojem kariery naukowej.

 

Możliwości w ramach H2020

Oferta Narodowego Centrum Nauki

 

Oferta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Przydatne odnośniki do materiałów wspomagających karierę naukową

 

 

Najnowsze oferty grantów i stypendiów

Infografika o EURAXESS

 

Infografika o Działaniach Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA)

Infografika o wyróżnieniu HR Excellence in Research

 

 


NOWOŚĆ - PORADNIKI DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami stworzonymi przez partnerów Projektu NAUKOWIEC, ekspertów z Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Badawczych UE, którzy na co dzień doradzają naukowcom na temat kwestii w nich poruszonych. 


 

 

POZNAJ NAS I NASZ PROJEKT

Inicjatywa „Projekt NAUKOWIEC” jest realizowana przez konsorcjum 6 polskich organizacji, które zorganizowały wydarzenia w 6 miastach oraz przeprowadziły kampanię informacyjno-edukacyjną zachęcającą młodych naukowców do rozwijania swojej kariery.

Dodatkowo, w ramach projektu, 6 grudnia br. odbędzie się w Warszawie seminarium dla instytucji, które posiadają europejskie logo "HR Excellence in Research" – pracodawców młodych naukowców. Chcemy porozmawiać z nimi na temat ich aktywnego udziału w kształtowaniu warunków pracy i rozwoju kariery młodych naukowców.

W skład zespołu projektowego wchodzi 5 członków europejskiej sieci EURAXESS: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) – koordynator projektu, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, orazfirmaScience PR specjalizująca się w promocji nauki.

Ponadto jako wsparcie merytoryczne projektu, zaprosiliśmy przedstawicieli następujących organizacji, aby doradzali nam w kluczowym kwestiach przy organizacji dni kariery: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademii Młodych Uczonych, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenia Akademickich Biur Karier, a także Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Stypendystów Marie Curie, EURODOC (European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) oraz Konfederacji Lewiatan.

 


 

Wydarzenia zostały objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina

 a także: 


 

 

 

Projekt finansowany z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy nr 741769.

 

 

Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.