Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Litwa, Łotwa, Luxemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja.
Te same przepisy imigracyjne dotyczą również obywateli Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii.
Wjazd i pobyt do 3 miesięcy
Obywatele UE mogą wjechać do Polski, a także pracować w Polsce do 3 miesięcy jedynie na podstawie dowodu osobistego lub paszportu bez dodatkowych formalności.
Pobyt powyżej 3 miesięcy
Natomiast przy pobytach powyżej trzech miesięcy wymagana jest rejestracja pobytu w urzędzie wojewódzkim w województwie zamieszkania. Rejestracji należy dokonać najpóźniej w dniu następującym po 3 miesiącu pobytu.
Należy pamiętać, że aby dopełnić rejestracji, należy najpierw umówić się w urzędzie na spotkanie. Procedura rejestracji pobytu jest bezpłatna.
Wymagane są następujące dokumenty:
- wniosek
- dowód osobisty/paszport,
- 4 zdjęcia,
- dla osób pracujących lub stypendystów - umowa o zatrudnieniu lub potwierdzenie odbywania stypendium,
- w przypadku doktorantów: potwierdzenie o przyjęciu do szkoły doktorskiej/odbywaniu kształcenia, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz potwierdzenie posiadania wystarczających środków do życia w Polsce: 776 zł miesięcznie dla osoby zamieszkującej samotnie lub 600 zł miesięcznie na każdego członka rodziny, po odliczeniu kosztów zamieszkania.
Pamiętaj:
- wszystkie składane dokumenty muszą być w języku polskim. W przypadku zagranicznych dokumentów, należy przedstawić ich tłumaczenie przysięgłe na j. polski,
- aby zrobić kopię paszportu i innych ważnych dokumentów (takich jak umowa o pracę) w celu pozostawienia w urzędzie. Oryginalne dokumenty posłużą jedynie do wzglądu.
Potwierdzeniem zarejestrowania pobytu obywatela UE jest wydana plastikowa karta, ważna przez czas nieokreślony.
Członkowie rodzin niebędący obywatelami UE
W kontekście przepisów imigracyjnych członkami rodzin są następujące osoby, które wjeżdżają z obywatelem UE lub do niego dołączają:
- małżonkowie obywateli UE,
- dziecko obywateli UE lub dziecko małżonka (pasierb/pasierbica) będące w wieku poniżej 21 roku życia,
- dziecko obywateli UE lub dziecko małżonka (pasierb/pasierbica) pozostające na ich utrzymaniu,
- rodzice obywateli UE lub małżonka (teść/teściowa) pozostający na ich utrzymaniu,
- rodzice małoletniego obywatela UE, sprawujący faktyczną opiekę nad małoletnim będącym na otrzymaniu obywatela UE.
Wjazd i pobyt do 3 miesięcy
W celu wjazdu do Polski członek rodziny musi posiadać ważny dokument podróży (paszport) oraz wizę (chyba że podlega pod ruch bezwizowy) lub kartę pobytu wydaną przez inny kraj UE.
Pobyt dłuższy niż 3 miesiące
Jeśli planowany jest dłuższy pobyt w Polsce,członek rodziny musi uzyskać kartę pobytu członka rodziny w urzędzie wojewódzkim w województwie zamieszkania. O kartę należy wystąpić najpóźniej w pierwszym dniu po upływie 3 miesięcy od dnia wjazdu do Polski. procedura wydania karty pobytu dla członka rodziny obywatela UE jest bezpłatna.
Należy pamiętać, że aby złożyć wniosek należy umówić się w urzędzie na wizytę.
Wymagane są następujące dokumenty:
- wniosek wypełniony w języku polskim,
- potwierdzenie rejestracji pobytu obywatela UE, z którym członek rodziny przebywa w Polsce,
- paszport,
- 4 zdjęcia,
- dokument potwierdzający więzi rodzinne, np. akt małżeństwa, akt urodzenia itp.
Pamiętaj:
- dokumenty, które zostały sporządzone w języku obcym muszą zostać przedstawione wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski,
- należy zrobić kopie niektórych składanych dokumentów m.in. paszportu czy aktu małżeństwa, ponieważ oryginały przedstawia się jedynie do wglądu.
- odpisy aktów stanu cywilnego nie mogą być starsze niż 3 miesiące.
Karta pobytu członka rodziny wydawana jest w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku i ważna jest przez 5 lat.
Meldowanie się na pobyt czasowy jest osobną procedurą dotyczącą również cudzoziemców mieszkających w Polsce. Jest to procedura niezależna od rejestracji pobytu w urzędzie wojewódzkim i uzyskania karty pobytu czasowego. Meldunek jest głównym sposobem uzyskania przez cudzoziemca numeru PESEL.