Skip to main content
Logo of EURAXESS
Polish
Poland

Strategia HR | HRS4R

Europejska strategia kadrowa dla naukowców (HRS4R)

Celem europejskiej strategii Human Resources Strategy for Researchers jest wspieranie pracodawców naukowców w procesie tworzenia atrakcyjnych warunków zatrudnienia i rekrutacji. Wyznacznikiem dla strategii jest dokument "Europejska Karta Naukowca" zawierający podstawowe zasady, którymi powinny kierować się instytucje działające w sferze B+R, organizacje finansujące badania oraz sami naukowcy. Instytucje zatrudniające, które zobowiązują się wdrażać europejską strategię HR mogą otrzymać wyróżnienie "HR Excellence in Research" przyznawane przez Komisję Europejską.

W styczniu 2024 r. Europejską Kartę i Kodeks Postępowania zastąpił zaktualizowany dokument pt. "Europejska Karta Naukowca". Powodem jest dostosowanie zapisów do obecnych wyzwań i zmieniającego się otoczenia. Instytucje, które są na wstępnym etapie ubiegania się o europejskie wyróżnienie powinny kierować się zapisami nowej Karty. Instytucje posiadające wyróżnienie kontynuują działania do momentu zakończenia obecnego etapu. Informacje na stronach Komisji Europejskiej oraz system on-line (e-tool) do raportowania są w trakcie zmian. Planowane ich zakończenie to jesień tego roku.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wspiera polskie instytucje wdrażające strategię HR, prowadząc grupę dyskusyjną oraz organizując spotkania dla wyróżnionych organizacji. Zapraszamy instytucje, które otrzymują logo HR do kontaktu z nami celem dołączenia do grupy: euraxess@nawa.gov.pl 

Europejska Karta Naukowca

Dokument stanowi zalecenie Rady Unii Europejskiej adresowane do naukowców, pracodawców, podmiotów finansujących badania oraz decydentów. Opisuje prawa i obowiązki powyższych grup odbiorców, zapewniając równe traktowanie i możliwości rozwoju zawodowego pracowników nauki.
Europejska Karta Naukowca zastąpiła poprzednią Kartę Naukowca i Kodeks Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.

Logo "HR Excellence in Research"

Wyróżnienie jest przyznawane instytucjom-pracodawcom podejmującym działania na rzecz pracowników naukowych, również jako motywacja do dalszych działań na rzecz poprawy warunków pracy i procesów rekrutacji naukowców. Posiadanie znaku HR jest to ciągły proces, który wiąże się z regularną oceną postępów dokonywaną przez zagranicznych ekspertów. Wyniki oceny ekspertów decydują o tym, czy instytucja utrzyma wyróżnienie HR.

Platforma e-learningowa HRS4R

Strona zawiera filmy instruktażowe oraz webinaria przeznaczone dla instytucji ubiegających się o wyróżnienie, jak i tych na dalszych etapach wdrażania strategii HR. Materiały w jasny sposób opisują poszczególne etapy procesu i oceny dokonywanej przez ekspertów zewnętrznych. Materiały dostępne są jedynie w języku angielskim, do filmów dołączona jest również transkrypcja.

Przewodnik dla instytucji

Szczegółowy przewodnik dla instytucji wdrażających europejską strategię HR - zarówno dla tych początkujących, jak i posiadających logo HR, będących na dalszych etapach procesu. Publikacja zawiera informacje o korzystaniu z konta e-tool, opis poszczególnych etapów procesu oraz jego oceny przez ekspertów zewnątrznych.

Strategia HR w liczbach

Znajdą tu Państwo dane liczbowe związane ze strategią HR, m.in. zestawienie instytucji z poszczególnych krajów, czy liczbę instytucji posiadających logo "HR Excellence in Research". Aktualnie ponad 700 organizacji w Europie posiada to wyróżnienie, w Polsce 109 instytucji: 45 uczelni, 44 Instytuty PAN, 17 instytutów badawczych (w tym Sieć Badawcza Łukasiewicz), a także Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

Karta i Kodeks w projektach Horyzontu Europa

Instytucje uczestniczące w projektach finansowanych z programu Horyzont Europa są zobowiązane do przestrzegania zasad Europejskiej Karty i Kodeksu w kwestii warunków zatrudnienia, rekrutacji i rozwoju zawodowego badaczy.
Mówi o tym umowa grantowa - Grant Agreement (Annex 5) - podpisywana pomiędzy instytucją-beneficjentem a Komisją Europejską.