O nas
EURAXESS Polska jest częścią europejskiej sieci wspierającej mobilność międzynarodową i rozwój kariery naukowców. Udzielamy bezpłatnych praktycznych informacji zarówno zagranicznym badaczom jak i ich pracodawcom dowolnego sektora związanych z przyjazdem, zatrudnieniem i życiem w naszym kraju. Pomagamy także polskim instytucjom naukowym w uzyskiwaniu wyróżnienia HR Excellence in Research i wdrażaniu europejskiej polityki kadrowej.
W czerwcu 2024 roku sieć EURAXESS obchodziła swoje 20-lecie w Katowicach - Europejskim Mieście Nauki 2024. Obejrzyj nagrania z tego wydarzenia.
-
Działalność EURAXESS w Polsce jest koordynowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA)
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Zespół EURAXESS
e-mail: euraxess@nawa.gov.pl
tel.: +48 451 058 625
ul. Polna 40
00-635 Warszawa
-
Instytucje-członkowie EURAXESS udzielają informacji i wsparcia naukowcom, których przyjmują:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN
- Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
- Gdański Uniwersytet Medyczny
- Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
- Narodowe Centrum Badań Jądrowych
- Politechnika Śląska
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
-
Instytucje, które aktywnie pomagają zagranicznym naukowcom, którzy do nich przyjeżdżają (mają zorganizowane wsparcie np. Welcome Centre) mogą dołączyć do europejskiej sieci i stać się członkiem międzynarodowej społeczności działającej na rzecz mobilności i rozwoju kariery badaczy!
Zachęcamy do zapoznania się z opisanymi poniżej warunkami i korzyściami przystąpienia do sieci EURAXESS. Zainteresowane instytucje prosimy o wypełnienie ankiety załączonej poniżej.
Po jej otrzymaniu skontaktujemy się z Państwem!
-
W tej zakładce znajdą Państwo informacje dla instytucji naukowych zainteresowanych tworzeniem miejsc wsparcia naukowców i ich rodzin przyjeżdżających z zagranicy.
Zamieszczamy tu różnego rodzaju przewodniki, raporty, nagrania z webinariów, informacje o dostępnych szkoleniach oraz programy finansowania Welcome Centre.
Dołącz do europejskiej sieci EURAXESS
Członkostwo polskich instytucji w EURAXESS ma na celu budowanie w kraju i na poziomie Unii Europejskiej sieci wspierającej naukowców przyjeżdżających do Europy i realizujących badania w różnych organizacjach europejskich.
Członkowie EURAXESS wymieniają się wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami celem rozszerzania i profesjonalizacji swoich działań. Członkostwo w sieci umożliwia uczestniczenie w europejskich inicjatywach, projektach i wydarzeniach oraz nawiązywanie kontaktów z międzynarodową społecznością EURAXESS.
Zainteresowane instytucje prosimy o zapoznanie się z informacjami obok.
Polskie instytucje nauki i szkolnictwa wyższego, które zapewniają zorganizowane doradztwo i pomoc przyjeżdżającym do nich zagranicznym naukowcom i doktorantom. EURAXESS nie zajmuje się studentami. Wsparcie może mieć formę Welcome Point lub dedykowanego stanowiska i obejmować kwestie takie jak: wizy, legalizacja pobytu, podatki, ubezpieczenia, zakwaterowanie, czy inne kwestie związane z życiem i pracą w Polsce, w tym również dotyczące pobytu członków rodzin.
Podstawową działalnością sieci są powyższe kwestie związane z mobilnością międzynarodową naukowców. Centra EURAXESS mogą również udzielać informacji na temat rozwoju zawodowego naukowców, możliwości finansowania badań naukowych oraz europejskiej strategii kadrowej (Europejska Karta Naukowca, wyróżnienie "HR Excellence in Research").
Po przystąpieniu do sieci, Centrum EURAXESS staje się widoczne na portalu EURAXESS dla naukowców z całego świata jako miejsce udzielające wsparcia badaczom przyjeżdżającym do danej instytucji.
- Zapoznaj się z Deklaracją członkostwa w EURAXESS - Declaration of commitment.
- Wypełnij ankietę i prześlij ją do NAWA na adres euraxess@nawa.gov.pl
- Skontaktujemy się się z Tobą, aby omówić dalsze kroki:
- przedstawienie wymogów EURAXESS
- podpisanie Deklaracji przez władze instytucji (rektor/dyrektor)
- przesłanie Deklaracji do NAWA do podpisu dyrekcji
- Przekazanie przez NAWA Deklaracji do Komisji Europejskiej
- Akceptacja dokumentu i założenie profilu instytucji w EURAXESS.
Podpisanie deklaracji jest potwierdzeniem na to, że instytucja prowadzi wyżej wspomniane serwisy dla przyjeżdżających z zagranicy naukowców w sposób zorganizowany, np. w formie Welcome Centre.
Sieci krajowe są koordynowane przez instytucje wyznaczone przez odpowiednie władze danego kraju. W Polsce decyzją MNiSW tę rolę pełni Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Jej zadaniem jest zapewnienie spójnego działania sieci krajowej, reprezentowanie jej w Komisji Europejskiej oraz współpraca z władzami krajowymi, administracją publiczną i innymi organizacjami działającymi w obszarze zainteresowania EURAXESS.
Centra EURAXESS zajmują się przede wszystkim obsługą swoich naukowców oraz współpracują w różnych formach z innymi krajowymi i europejskimi członkami sieci zgodnie z własnymi potrzebami.
Członkostwo w sieci nie wiąże się z żadnymi opłatami.
NAWA nie udziela wsparcia finansowego członkom sieci dlatego, że zajmują się oni naukowcami, którzy do nich przyjeżdżają w ramach różnych krajowych i zagranicznych programów - inaczej mówiąc swoimi pracownikami. Działalność w sieci jest finansowana w głównej mierze z budżetu własnego instytucji lub z projektów typu Welcome to Poland NAWA. Jedynie pewne działania jak np. udział w niektórych szkoleniach dla członków sieci, czy wizytach studyjnych może być finansowany z budżetu projektów programów ramowych UE, w których sieć uczestniczy.