Jak planować i rozwijać karierę zawodową i pasje naukowe? Jak budować sieć kontaktów i zaistnieć w środowisku? Jakie umiejętności rozwijać?Jak pisać wnioski o granty? Jak współpracować z sektorem nieakademickim?
Na powyższe tematy staraliśmy się znaleźć odpowiedzi podczas październikowych, bezpłatnych, 3-dniowych wydarzeń, które zostały zorganizowane w 6 polskich miastach. Podczas nich można było porozmawiać ze stypendystami krajowych i zagranicznych programów, ekspertami z różnych dziedzin i sektorów, doradcami w planowaniu kariery i przedstawicielami świata biznesu. Udział w wydarzeniach pomógł w świadomym planowaniu kariery, pokazał istniejące narzędzia i możliwości.
Seminarium dla polskich jednostek posiadających wyróżnienie HR Excellence in Research
6 grudnia 2017 r. w ramach inicjatywy „Projekt NAUKOWIEC” odbyło się w Warszawie spotkanie dla polskich instytucji, które otrzymały od Komisji Europejskiej wyróżnienie HR Excellence in Research. Spotkanie było pierwszą tego typu okazją dla odznaczonych jednostek do wymiany doświadczeń na temat wdrażania europejskiej strategii HR. Zachęcamy do zapoznania się z wnioskami ze spotkania, które znajdą Państwo w podsumowaniu, które stworzyliśmy na bazie dyskusji i ustaleń powstałych na wydarzeniu.
WYNIKU KONKURSU
„Możesz mieć wszystko, ale najpierw musisz mieć odwagę po to sięgnąć!”
Z wielką przyjemnością informujemy, że konkurs, będący częścią gry na smartfony i tablety,
zorganizowany w ramach Projektu NAUKOWIEC, został rozstrzygnięty!
Spośród wielu niezwykle ciekawych odpowiedzi komisja konkursowa wybrała 10 zwycięzców, których pomysły okazały się najbardziej kreatywne.
Ze zwycięzcami skontaktujemy się e-mailowo.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
FOTORELACJA
Zapraszmy do obejrzenia zdjęć z poszczególnych wydarzeń.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował nową ustawę i bardzo wiele zmian w szkolnictwie wyższym oraz w badaniach naukowych. Obecnie trwają konsultacje nowych założeń i ich uszczegółowianie. Ważne zmiany obejmują młodych pracowników naukowych, w tym doktorantówi studentów. Dotyczyć będą między innymi struktury studiów, zasad kształcenia i rozwoju kariery zawodowej.
ZMIANY BĘDĄ MIAŁY TAKŻE WPŁYW NA CIEBIE.
Dlatego w ramach ‘Projektu NAUKOWIEC’ przeprowadziliśmy ankietę wśród doktorantów, pracowników naukowych oraz studentów i ekspertów z zakresu wspierania rozwoju kariery. Ankieta dotyczyła rozwoju kariery naukowej i przygotowania do pracy w różnych sektorach, w kraju i za granicą, potrzebnych kompetencji i narzędzi oraz istniejących barier. Badanie zakończyło się. Teraz pracujemy nad jego wynikami.
Efektem będzie raport, który udostępnimy wszystkim zainteresowanym organizacjom, w tym MNiSW
i Komisji Europejskiej.
Jak europejska sieć EURAXESS wspiera naukowców?
SPRAWDŹ, CO JESZCZE PRZYGOTOWALIŚMY DLA CIEBIE
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, które mogą stanowić źródło informacji i inspiracji dla naukowców chcących świadomie planować i rozwijać swoją karierę zawodową. Znajdują się tutaj informacje o grantach dla początkujących naukowców oferowanych przez polskie i zagraniczne instytucje, zbiór publikacji i odnośników do portali dotyczących różnych umiejętności przydatnych naukowcom, wskazówki i infografiki związane z rozwojem kariery naukowej.
NOWOŚĆ - PORADNIKI DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW
Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami stworzonymi przez partnerów Projektu NAUKOWIEC, ekspertów z Regionalnych Punktów Kontaktowych Programów Badawczych UE, którzy na co dzień doradzają naukowcom na temat kwestii w nich poruszonych.
POZNAJ NASZYCH AMBASADORÓW
To młodzi, aktywni naukowcy, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z uczestnikami wydarzeń. Być może ich przemyślenia i doświadczenia zainspirują Was do dalszych działań.
dr hab. Szymon Pustelny, Kraków
W 2003 roku ukończyłem na Uniwersytecie Jagiellońskim Międzywydziałowe Interdyscyplinarne Studia Matematyczno-Przyrodnicze z kierunkiem wiodącym fizyka. Otworzyło to przede mną olbrzymie możliwości, dając m.in. satysfakcję z uczęszczania na kursy zarówno z fizyki, informatyki i biologii, jak i z prowadzenia prac laboratoryjnych. W swojej pracy zawodowej spotykałem życzliwych i otwartych ludzi, których mogę nazywać mistrzami, ale też przyjaciółmi. Mój promotor prof. Wojciech Gawlik pozostawił mi dużo swobody w pracy naukowej, a dzięki swoim szerokim kontaktom otworzył przede mną wiele drzwi.
dr Radosław Zawiski, Gliwice
W roku 2008 ukończyłem jednolite studia magisterskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach na kierunku Macrofaculty: Control, Electronic and Information Engineering na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
Po czwartym roku studiów w Polsce uzyskałem stypendium w programie Erasmus oraz dodatkowe stypendium z Cranfield University (Wielka Brytania), gdzie odebrałem dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku Astronautics and Space Engineering w roku 2009.
dr Agnieszka Rawłuszko-Wieczorek, Poznań
W 2008 roku ukończyłam kierunek biotechnologia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie studiów w roku 2007 i 2008 odbyłam dwa staże w USA na Uniwersytecie na Florydzie, gdzie zajmowałam się identyfikacją podjednostek tworzących kompleks transkrypcyjny. Wkrótce moje zainteresowania związane z regulacją ekspresji genów pokierowały mnie w stronę dziedziny epigenetyki i zaowocowały realizacją przewodu doktorskiego na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Katedrze Biochemii i Biologii Molekularnej.
dr hab. Mariusz Sokołowicz, Łódź
W roku 2006 obroniłem pracę doktorską poświęconą atrakcyjności inwestycyjnej miast i regionów. W roku 2016 zostałem doktorem habilitowanym nauk ekonomicznych. Od września 2016 roku jestem prodziekanem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego ds. Projektów i Toku Studiów.
Moje zainteresowania naukowe dotyczą ekonomii miejskiej, ekonomii sektora publicznego, ekonomii instytucjonalnej oraz marketingu miejsc. Jestem autorem i redaktorem ponad 80 publikacji poświęconych problematyce zarządzania strategicznego samorządu terytorialnego oraz instytucji sektora publicznego.
dr Grażyna Szymańska-Matusiewicz, Warszawa
Jestem adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Moje zainteresowania naukowe od początku kariery skupiały się na bardzo szczególnym przypadku: społeczności wietnamskiej w Polsce. Obszar moich badań obejmuje nie tylko migrantów zamieszkujących Polskę, ale również ich powiązania z krajem pochodzenia – Wietnamem.
Planując karierę, zdawałam sobie sprawę, iż nieuchronnie będzie ona mieć wymiar międzynarodowy – po pierwsze, ze względu na charakter terenu badawczego, po drugie, z uwagi na to, że środowisko akademickie zajmujące się Wietnamem w Polsce ma charakter bardzo wąski.
POZNAJ NAS I NASZ PROJEKT
Inicjatywa „Projekt NAUKOWIEC” jest realizowana przez konsorcjum 6 polskich organizacji, które zorganizowały wydarzenia w 6 miastach oraz przeprowadziły kampanię informacyjno-edukacyjną zachęcającą młodych naukowców do rozwijania swojej kariery.
Dodatkowo, w ramach projektu, 6 grudnia br. odbędzie się w Warszawie seminarium dla instytucji, które posiadają europejskie logo "HR Excellence in Research" – pracodawców młodych naukowców. Chcemy porozmawiać z nimi na temat ich aktywnego udziału w kształtowaniu warunków pracy i rozwoju kariery młodych naukowców.
W skład zespołu projektowego wchodzi 5 członków europejskiej sieci EURAXESS: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN) – koordynator projektu, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Poznański Park Naukowo-Technologiczny, orazfirmaScience PR specjalizująca się w promocji nauki.
Ponadto jako wsparcie merytoryczne projektu, zaprosiliśmy przedstawicieli następujących organizacji, aby doradzali nam w kluczowym kwestiach przy organizacji dni kariery: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Akademii Młodych Uczonych, Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenia Akademickich Biur Karier, a także Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Stypendystów Marie Curie, EURODOC (European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers) oraz Konfederacji Lewiatan.
Wydarzenia zostały objęte patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina
a także:
Projekt finansowany z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” w ramach umowy nr 741769.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.