Skip to main content
Logo of EURAXESS
Polish
Poland
Living in Europe, Working in EuropeEntry conditions/visasPoland

Wjazd do Polski - naukowcy spoza UE

Wjazd do Polski

Wjeżdżając do Polski cudzoziemcy są zobowiązani uzasadnić cel i warunki planowanego pobytu oraz przedstawić na żądanie służb granicznych:

Aby wjechać do Polski cudzoziemiec musi posiadać wizę do Polski - chyba że podlega pod ruch bezwizowy - lub wizę/kartę pobytu wydaną przez inny kraj strefy Schengen** (patrz niżej).

Ruch bezwizowy do 90 dni

Obywatele ponad 60 krajów spoza UE objęci są ruchem bezwizowym, czyli mogą wjeżdżać do strefy Schengen**, w tym do Polski, na okres do 90 dni. Wjazd i pobyt w ruchu bezwizowym może odbywać się jedynie na podstawie ważnego dokumentu podróży (paszportu). Cudzoziemiec może zostać zatrudniony w Polsce w ruchu bezwizowym, jeśli nie jest wymagane posiadanie zezwolenia na pracę.

Należy pamiętać, że całkowita długość pobytu w strefie Schengen nie może przekroczyć 90 dni liczonych w okresie 180 dni. Polecamy kalkulator on-line do liczenia dozwolonych dni pobytu w ruchu bezwizowym.

Jeśli pobyt w Polsce ma być dłuższy niż 90 dni, wówczas cudzoziemiec musi zalegalizować swój dalszy pobyt poprzez wystąpienie o kartę pobytu czasowego w urzędzie wojewódzkim, przed upływem tych 90 dni.

Podstawa prawna: art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. f) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Więcej o ruchu bezwizowym

Karta pobytu lub wiza wydana przez inny kraj strefy Schengen

Wjazd i pobyt w Polsce do 90 dni (liczonych na każde 180 dni) jest możliwy również na podstawie ważnej wizy lub karty pobytu wydanej przez inny kraj strefy Schengen** (w ramach dat ważności tych dokumentów). Ponadto jeśli dokument ten uprawnia cudzoziemca do pracy w kraju jego wydania oraz jeśli cudzoziemiec nie potrzebuje zezwolenia na pracę w Polsce, wówczas można taką osobę zatrudnić na podstawie tej wizy/karty pobytu.

Należy pamiętać, że cudzoziemiec nie może podjąć zatrudnienia na podstawie m.in. wizy turystycznej lub wizy w celu odwiedzin u rodziny/znajomych.

Podstawa prawna: art. 87 ust. 1 pkt 12 lit. d) i e) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Jeśli pobyt w Polsce ma być dłuższy niż 90 dni, wówczas cudzoziemiec musi zalegalizować swój dalszy pobyt poprzez wystąpienie o kartę pobytu czasowego w urzędzie wojewódzkim, przed upływem 90 dni.

Wiza do Polski

Wizy wydawane są przez ambasady lub konsulaty RP zlokalizowane w różnych krajach na świecie i mają formę naklejki wizowej umieszczanej w paszporcie cudzoziemca. Jeśli naukowiec potrzebuje wizy na wjazd do Polski musi najpierw zlokalizować najbliższą placówkę dyplomatyczną RP w kraju swojego zamieszkania. W celu uzyskania listy wymaganych dokumentów należy skontaktować się z placówką. Następnie należy zarejestrować wniosek wizowy i umówić spotkanie wizowe poprzez System Zdalnej Rejestracji (e-konsulat.gov.pl) dostępny w kilku językach.

Istnieją dwa główne rodzaje wiz - wiza Schengen i wizy krajowa, które wydawane są w różnych celach pobytu w Polsce. Ponadto wiza może być jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu, w zależności co cudzoziemiec wskaże we wniosku. Wiza wielokrotnego wjazdu umożliwia wielokrotne przekraczanie granic Polski, co jest istotne jeśli chodzi o wyjazdy służbowe czy odwiedzanie kraju pochodzenia. 

Wiza krajowa uprawnia również do poruszania się po terytorium innych państw strefy Schengen** w okresie do 90 dni w ciągu 180 dni, w okresie ważności wizy.

Polecamy specjalny kalkulator on-line służący do obliczania 90-dniowych pobytów.

Więcej informacji o wizach - strona UDSC

Wizy - informacje na stronie MSZ

Cudzoziemcy mogą przebywać legalnie w Polsce do ostatniego dnia ważności wizy. Jeśli planowany jest dłuższy pobyt, należy go zalegalizować poprzez wystąpienie o kartę pobytu czasowego w urzędzie wojewódzkim w miejscu zamieszkania.

Podróżowanie w ramach UE - naukowcy i studenci

W myśl ogólnych przepisów UE cudzoziemcy spoza UE mogą podróżować do innych krajów strefy Schengen** do 90 dni/180 dni na podstawie wizy lub karty pobytu wydanej przez kraj strefy Schengen.

Ponadto istnieją dodatkowe ułatwienia dotyczące naukowców wraz z rodzinami i studentów spoza UE, którzy posiadają dokumenty pobytowe wydane przez kraje strefy Schengen z adnotacją "naukowiec" lub "student". Wówczas możliwy jest wyjazd do innego kraju UE w celu przeprowadzenia części badań naukowych lub odbycia części studiów w ramach ważności dokumentu pobytowego.Przepisy przewidują następujące możliwości:

  • do 180 dni w okresie 360 dni - mobilność krótkoterminowa naukowców (i członków rodziny),
  • powyżej 180 dni - mobilność długoterminowa naukowców (i członków rodziny),
  • mobilność studentów/doktorantów objętych programem unijnym lub programem wielostronnym - do 360 dni.

Oznacza to prawo do wjazdu i pobytu w celu prowadzenie części badań naukowych lub prac rozwojowych (lub odbycia studiów) w jednostce naukowej/uczelni w Polsce lub możliwość wyjazdu cudzoziemca z Polski do innego kraju UE. Należy jednak pamiętać, że szczegółowe zasady korzystania z wyżej wymienionych mobilności ustalają indywidualnie kraje członkowskie.

Więcej informacji na stronach UDSC

* Unia Europejska (UE)

Kraje członkowskie UE: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy.

Te same przepisy imigracyjne dotyczą również obywateli Norwegii, Islandii, Lichtensteinu i Szwajcarii.

** strefa Schengen

Strefa Schengen obejmuje 29 krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia i Islandia (ostatnie 4 kraje nie należą do UE).

Więcej o strefie Schengen